پنج شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٨

 

 

فارسي|French
Title
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

آداب و رسوم مسلمانان سنگال در عید سعید قربان

 

در سنگال به عنوان یکی از کشورهای اسلامی، عید قربان در جوی حاکی از معنویت و روحانیت مراسم خاصی برگزار می‌شود و مردم سنگال آن را عاملی برای انسجام و همبستگی بیشتر می‌دانند. عید قربان در سنگال از مناسبتهای دینی بسیار مهم برای مسلمانان این کشور به شمار می رود که دارای آداب و رسوم خاصی است. در همه شهرهای سنگال عید قربان را از اعیاد بزرگ دانسته و به سنّت نبوی تمسک می‌جویند.

از سنّت هاي بسيار مهم در نزد مسلمانان سنگال شركت در مراسم(Aïd-el- Kébir) «عید الکبیر» عيد قربان است كه در زبان بومی «تباسکی» Tabaski ناميده مي شود و بنابر عرف، قرباني نمودن گوسفند براي تمامي كساني كه استطاعت خريد گوسفند( به قيمت چهل هزار الي يكصد هزار فرانك سيفا معادل  60 الی یکصدو پنجاه یورو) را داشته باشند، واجب است. 

از آنجا که مردم سنگال داراي ايماني فطري، روحيه بخشش و بسيار مهمان نواز مي باشند؛ روز عید قربان فرصتی است که اغلب مردم سعی می نمایند در دیدار با دیگران با گفتن کلمه بزبان بومی ولوف با تلفظ « بالماخ» Balma akh    به معنای(مرا ببخش) از دیگران حلالیت بطلبند، طرف مقابل نیز با گفتن كلمه «بالنالا» balnala   به معنای(بخشيدمت ) بلافاصله ابراز محبت می نماید و یکدیگر را در آغوش می گیرند.

در روز عيد، پدران بهمراه پسران جوان خانواده با پوشيدن لباسهاي نو محلّي موسوم به «بوبو» boubou   و مادران نيز بهمراه دختران با پاهايي كه با حنا رنگ شده و پوشيدن لباسهاي نو محلّي كه از قبل خريداري شده، ابتدا در مراسم نماز عيد قربان شركت مي نمايد و سپس با انجام قرباني به توزيع گوشت آن در بين يتيمان و تهيدستان مي پردازند و در نهايت براي براي ديد و بازديد به خانه بزرگان فاميل و آشنايان مي روند.

در این روز مسلمانان ضمن تبریک به مناسبت عید قربان، در ساعت 9 صبح به مساجد و نمازخانه ها می روند تا به همراه دیگر افراد، جوانان، پیران، زنان و مردان سنًت نبوی را با تأکید بر دین اسلام اقامه کنند. در این تجمع دینی صدای تکبیر و تبریک در مساجد شینده می شود و عطری روحانی که نشانگر تقوا و ایمان است به مشام می رسد. نماز عید قربان در تمامی مساجد اصلی سنگال و بویژه مسجد بزرگ سنگال برگزار می شود که مقامات عالیرتبه دولتی؛ وزیر کشور و وزراء و شخصیتهای مذهبی شرکت می کنند که به امامت Alioune Moussa Samb «علیون موسی سامب» نماز عید اقامه می شود. 

 

در اغلب مناطق این کشور رسم  است که از چند هفته قبل از روز عید قربان، اکثر مردم به بازارهای خرید گوسفند مراجعه می کنند. حدود بیست روز  قبل از روز عید، خیابانها و کوچه ها مملو از گوسفند است، چرا که مردم گوسفندهای خریداری شده را برای قربانی کردن نگهداری می کنند. طبق آمارهای غیر رسمی فقط برای عید قربان امسال حدود یک میلیون رأس گوسفند از کشورهای همسایه مانند مالی، موریتانی و نیجر به خریداران عمده داکار فروخته شده است.   در این ایام، خوراکیهای مخصوص عید قربان تهیه می شود و کودکان عیدی و هدایایی از خانواده های خود دریافت می کنند. قابل توجه آنکه این عید از آنچنان جایگاهی در بین سنگالیها برخوردار است که حتی بانکها برای تبلیغات خود ، افتتاح حساب بانکی را ضامن اجرای خوب مراسم عید قربان جلوه می دهند .در این روز همه مردم به منظور صله رحم و دیدار با خانواده ها، دوستان، اقوام و آشنایان خود از خانه ها خارج می شوند که این امر ازدحام بسیاری را در خیابانهای شهرهای مختلف ایجاد می کند. به طوری که رفت و آمد مسافران را با مشکل مواجه می کند. جشن عید قربان سه روز طول می کشد که در شب اول عید قربان غذایی مخصوص را که با گوشت قربانی تهیه شده، در جمع بزرگان خانواده تناول می نمایند.

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست محترم ج.ا. ایران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

بنیاد سعدی

سازمان دار القرآن الکریم

مدارس اسلامی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3090
Visitorsofday : 20
Visitorsofpage : 296735
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.5938

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت