پنج شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٨

 

 

فارسي|French
Title
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

پيشينه ی روابط فرهنگی جمهوري اسلامي ايران و جمهوری سنگال

دولت ايران براي اوّلين بار در سال 1350 ش سفارت خود را در سنگال افتتاح نمود و دولت سنگال نيز در سال  1351سفير خود را به تهران اعزام كرد. مسافرت رسمي نخست وزير وقت دولت ايران به سنگال سرآغاز جديدي در روابط ايران با آفريقا بشمار مي رود. موافقتنامه همكاري هاي اقتصادي، فرهنگي، علمي و فني بين ایران و سنگال در 22 بهمن ماه سال1352 ش به امضاء دو دولت رسيد. طي اين سفر بزرگترين نمايشگاه عكس ايران در قارة آفريقا (تا آن زمان) در داكار گشايش يافت. امضاي پيمان مودت و همكاري میان دو دولت ايران و سنگال در سال 1353ش در جريان سفر جناب آقاي عبدو ديوف( نخست وزير وقت سنگال) به تهران، شكل منسجم تري به روابط دوجانبه داد. روابط دو كشور بعد از انقلاب اسلامي به علت تمايلات غربي دولت سنگال و وابستگي آن به فرانسه در دوران حاكميت رياست جمهوري عبدو ديوف با فراز و نشيب هاي زيادي روبرو شد، تا اين كه به دلايلي در سال 1362 منجر به قطع رابطه از سوي سنگال گرديد. اما در سال 1367 دو كشور مجدداً روابط خود را از سر گرفتند. حضور جمهوري اسلامي ايران در ششمين اجلاس سران كنفرانس اسلامي در سال 1370 در داكار موجب انعطاف در مواضع طرف سنگالي گرديد و سفر جناب آقاي هاشمي رفسنجاني به سنگال براي شركت در اين اجلاس، باعث تقويت هرچه بيشتر اين روابط گرديد. در اين سفر بسیار پر برکت که نقشی ماندگار در ذهن سنگالی ها از خود به جا گذاشته است حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی( ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام) ضمن ديدار از شهر «طوبي» که جایگاهی مانند مشهد مقدس برای ما ایرانیان دارد با «خليفه كل جماعت مريديه» ملاقات كردند كه اين اقدام نقش موثري در تثبيت جايگاه مثبت جمهوري اسلامي در افكار عمومي سنگال داشت. درسال 1375 و 1377 ش يادداشت تفاهم همكاريهاي فرهنگي و علمي توسط وزراي سنگال ، ضمن امضاء يادداشت تفاهم مذكور، برحضور مؤثر فرهنگي ايران ازطريق اعزام رايزن فرهنگي تأكيد نمود.همچنين آقاي عبدو ديوف، رئيس جمهور سابق سنگال در سال 1376 به منظور شركت در اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي به تهران سفر كرد. اوّلين اجلاس كميسيون مشترك همكاريهاي دو كشور در سال 1375 در داكار برگزار شد و اجلاس دوم آن نيز در سال 1382 برگزار شد. طي اين مدت عليرغم روابط حسنه سياسي و سفر مقامات بلند پايه دولت جمهوري اسلامي ايران و هيئت اتاق بازرگاني ايران، تحول چنداني در روابط اقتصادي ايجاد نشده بود و اين روابط در حد حضور برخي از تجار ايراني در نمايشگاههاي بين المللي محدود مي شد.طي دو سال اخير توسعه روابط دو كشور شتاب قابل توجهي بخود گرفته است.

 آقای عبدالله واد رئیس جمهور پیشین سنگال هنگام ملاقات با مقام معظم رهبری 

برگزاري كميسيون مشترك، سفر جناب آقاي عبدالله واد رئيس جمهور سنگال به تهران بهمراه 9 وزير كابينه و امضاي موافقتنامه هاي متعدد، چهار مرتبه سفر وزير امورخارجه سنگال به تهران در ظرف كمتر از هشت ماه، اعزام هيئت ويژه رئيس جمهور سنگال متشكل از دو وزير جهت ابراز همدردي نسبت به حادثه بم و كمك پانصد هزار دلاري( كه در روابط آفريقا تا بحال سابقه نداشته است)، سفر بيش از پنجاه نفر از تجار مهم سنگالي به تهران در كمتر از ششماه و خريد حجم قابل توجهي كالا از ايران، افتتاح مركز تجاري ايران، انعقاد موافقتنامه لغو رواديد سياسي و خدمت بين دو كشور، افتتاح كرسي زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه داكار، افزايش حجم مبادلات كالا و اعزام هيئت هاي اقتصادي و فني ايراني به سنگال، افتتاح كارخانه توليد خودرو سمند، تصميم مركز توسعه صادرات ايران مبني بر افتتاح دومين مركز تجاري در داكار در آينده نزديك و بسياري از فعاليتهاي اقتصادي، فرهنگي، رسانه اي و آموزشي موجب ارتقاء چشمگير در سطح روابط فيمابين دو كشور شده است.

                                    

   
در سفر آقاي ناصري مدير عامل خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران به داكار در سال 1381 و تصميم وي مبني بر افتتاح دفتر خبري منطقه غرب آفريقا در داكار، زمينه تعميق روابط و تاثير مثبت در افكار عمومي سنگال فراهم آمد. همچنين هيئتي از مجلس شوراي اسلامي به رياست جناب آقاي كروبي در سال 1382 براي شركت در اجلاس اتحاديه بين المجالس اسلامي به داكار سفر نمودند. 
همزمان با سفر رئيس جمهور سنگال به ج.ا.ايران در تاريخ سوم ديماه 1382 (24 دسامبر 2003 م.) برنامه اجرايي موافقتنامه فرهنگي همكاريهاي فرهنگي، علمي و فني بين دو كشور توسط آقاي مسجد جامعي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزير فرهنگ سنگال خانم صفيتو نجاي ديوپ به امضاء رسيد.در سال ۱۳۸۲ و پس از امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو کشور، همکاری در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی، فرهنگی در دستور کار قرار گرفت که متعاقب سفر جناب آقای مهدی کروبی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه در مراسمی، کرسی زبان فارسی در دانشگاه شیخ آنتاجوپ داکار افتتاح شد که اکنون به عنوان« دپارتمان زبان، ادبیات و تمدن پارسی» در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیخ آنتاجوب و با فعالیت های خستگی ناپذیر جناب آقای سنایی مشغول کار است و تنها دپارتمان زبان فارسی دانشگاهی ایران در آفریقا است.

مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ج.ا.ا در گالری ملّی هنر در داکار

 متعاقب آن در اواخر آذر ماه سال 1383 نيز نخستين هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با سفر مقام عالي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و آقاي محمدي عراقي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در داكار برگزار گرديد كه بازتاب وسيعي در سنگال داشت. در اين سفر نيز پروتكل همكاريهاي فرهنگي با تأكيد بر تعميق روابط همه جانبه و اجراي مفاد برنامه اجرايي و ايجاد و استقرار رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در داكار در تاريخ30/8/1383 (20/11/2004) فيمابين وزراي فرهنگ دو كشور به امضاء رسيد. در طي سفر  جناب آقاي عبدالله واد رئيس جمهور سنگال، در سال 1382 به ايران، تفاهم نامه همکاري در زمينه هاي مختلف، مابين ايشان و رئيس جمهور وقت ج.ا.ا به امضاء رسيد. در راستاي امضاء اين تفاهم نامه، رئيس دانشگاه شیخ انتا دیوپ داکار و رئیس دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه مذکور به ايران سفر کردند در پايان اين سفر، قرارداد همکاري در زمينه هاي علمي، تحقيقاتي، فرهنگي بويژه ايجاد کرسي زبان فارسي در دانشگاه شيخ آنتاديوپ داکار مابين دانشگاه فوق الذکر و دانشگاه شهید بهشتی تهران بامضاء رسيد. متعاقب آن در سفر آقاي کروبي رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي و هيات همراه در مراسمي با حضور حدود يکهزار نفر از شخصيت هاي علمي، فرهنگي و سياسي دو کشور ، «گروه زبان، ادبيات و تمدن پارسي» در دانشگاه شيخ آنتاديوپ افتتاح گرديد. 

در فروردين ماه 1383 وزير محترم امور خارجه در رأس يك هيئت صد نفره و وزير محترم تعاون در ارديبهشت 83 در رأس هيئت هاي عاليرتبه سياسي و اقتصادي به منظور بسط و تعميق روابط فيمابين به سنگال سفر نمودند. در تيرماه همان سال نيز هيئتي از وزارت راه و ترابري ج.ا.ايران براي اجراي طرحهاي عمراني در سنگال به آن كشور عزيمت نمودند.معاون محترم وزير بازرگاني آقاي خسرو تاج نيز در تيرماه 83 با هدف بررسي راه هاي توسعه همكاريهاي بازرگاني ميان دو كشور و افتتاح مركز تجاري ايران و آفريقا در داكار به اين كشور سفر نمود كه با حضور بيش از سي شركت راه اندازي شد.

رياست سازمان فرهنگ و ارتباطات در آذر ماه سال 1384 در هشتيمن اجلاس وزراء فرهنگ شبكه جهاني سياست فرهنگي  موسوم به  (INCP) كه در داكار برگزار گرديد شركت نمود كه وزراي فرهنگ،  31 كشور عضو و پنج نماينده از سازمانهاي بين المللي نيز شركت داشتند. آقاي عراقي رياست سازمان فرهنگ و ارتباطات به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران با ايراد سخنراني ، در شش ماده، پيشنهاداتي را به اجلاس مذكور ارائه نمود.   در آبان ماه سال 1385 نيز نمايندگاني از سازمان مذكور در هشتمين اجلاس كميته دائمي اطلاع رساني و امور فرهنگي سازمان كنفرانس اسلامي(COMIAC) در داكار شركت نمودندمعاون وزير صنايع و معادن آقاي شاطر زاده در تاريخ 20 آبانماه 1385 به سنگال سفر نمود و در شهر تي يس  (Thiès) در هفتاد كيلومتري داكار با حضور ماكي سال وزير معادن سنگال، پروژه راه اندازي كارخانه توليد خودرو سمند را افتتاح نمود.

در بهمن 1385 با اعزام آقای دکتر محمد علی بصیری به عنوان اولین وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سنگال روابط فرهنگی فیما بین دو کشور بطور رسمی آغاز شد و ایشان به همراه جناب آقای علیرضا وزین( کارشناس پیشین نمایندگی فرهنگی ایران در داکار) نقش تأسیسی مهمی در راه اندازی فیزیکی و محتوایی نمایندگی فرهنگی ایران در داکار انجام دادند.در اسفند ماه ۱۳۸۹ دولت سنگال با متهم کردن دولت ایران به ارسال اسلحه و کمک به شورشیان در جنوب این کشور روابط سیاسی خود با ایران را قطع کرد اما اجازه ی فعالیت به نمایندگی فرهنگی و جامعة المصطفی العالمیه را که در داکار مشغول فعالیت است داد تا این که در بهمن ماه ۱۳۹۱ و در حاشیه اجلاس سران عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در مصر رئیس‌جمهورهای دو کشور ضمن دیدار با یکدیگر، تصمیم به از سرگیری روابط دوکشور کردند و تاکنون تلاشهای متعددی در زمینه فعالیتهای فرهنگی از طرف نمایندگی فرهنگی ایران در سنگال جهت توسعه ی روابط فرهنگی میان دو کشور  مانند برگزاری دهها برنامه فرهنگی از قبیل ملاقاتهای رسمی، بازدید از مراکز فرهنگی- اسلامی ، سمینارها ، برپایی مراسم و مناسبتهای مختلف، چاپ دهها مقاله فرهنگی در جراید،  شکل گیری گروههای تحقیقاتی – مطالعاتی در رابطه با مسائل فرهنگی فیمابین، فراهم آوردن مقدمات سفرهای مقامات فرهنگی دو کشور، همکاری با دانشگاه آنتادیوپ داکار و تدریس دروس تاریخ و تمدن و ایرانشناسی و.. صورت پذیرفته است.

 دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري سنگال در راستاي توسعه و تقويت بيشتر همكاريهاي فرهنگي فيمابين و براساس موافقتنامه فرهنگي، علمي و فني امضا شده در تاريخ 22 بهمن ماه 1352 هجري شمسي برابر با 11 فوريه 1974 ميلادي در داكار و مطابق قوانين و مقررات داخلي خود، تصميم به تنظيم  برنامه مبادلات فرهنگي، علمي و آموزشي براي سالهاي 1389ـ1386 برابر با 2010ـ2007 گرفتند   که با همت و تلاش وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  در تاریخ شنبه سوم آذر ماه 1386 (24 نوامبر 2007 میلادی) توسط آقای شیخ تیجان گاجیو وزیر امورخارجه جمهوری سنگال و آقای اسکندری وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در داکار به امضاء رسید. همكاريهاي خوب دو كشور در مجامع بين المللي و بويژه در سازمان كنفرانس اسلامي، سازمان ملل و حمايت از مواضع اصولي جمهوري اسلامي ايران و به خصوص رأي منفي به قطعنامه حقوق بشر عليه ايران و نيز در سالهاي اخير تشويق ديگر كشورها به اين امر نشان از عزم و اراده جدي مقامات اين كشور براي توسعه روابط با جمهوري اسلامي ايران است.

جناب آقای حسن ذاکری به عنوان نخستین رایزن فرهنگی ایران در سنگال از سال 1391ش در این کشور مشغول فعالیت شد و تلاش گسترده ای برای توسعه ی روابط فرهنگی میان ایران و سنگال انجام داد که امضاء تفاهم نامه میان رایزنی و شهرداری پیکین و تاسیس کتابخانه ی قرآنی اسلامی امام خمینی( ره) در شهر پیکین از جمله ی این اقدامات ارزنده است. جناب آقای سید حسن عصمتی بایگی نیز دومین رایزن فرهنگی ایران در سنگال است که از 1 شهریور 1394ش فعالیت خود را در داکار با شعار« به سوی آشنایی بیشتر ایران و سنگال» آغاز کرده است.

تهیه کننده: علیرضا وزین

سرپرست پیشین وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سنگال 

                                                        

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست محترم ج.ا. ایران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

بنیاد سعدی

سازمان دار القرآن الکریم

مدارس اسلامی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4115
Visitorsofday : 8
Visitorsofpage : 296723
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.7969

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت